Obrączki ślubne – krótki przewodnik

Obrączka ślubna to nie jest zwykła biżuteria. To symbol, który z założenia nosi się zawsze i przez długie lata. W Polsce małżonkowie noszą obrączki na prawej ręce, na placu serdecznym. Wdowy i wdowcy – na lewej dłoni. Jeden krążek – a tyle znaczeń.

Obrączki trzeba wybierać je z dużą rozwagą, biorąc pod uwagę to, że mody mogą mijać. Obrączki nosi się dzień w dzień, rzadko kiedy ściąga, muszą więc być wykonane tak, by jak najmniej ulegać zniszczeniu. Warto radzić się fachowców i pamiętać o podstawowych zasadach.

  1. Wybór metalu. Do wyboru mamy obrączki ze złota w różnych kolorach, z platyny a także z tytanu. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady.
    Złoto jest stosunkowo miękkie. Będzie więc najłatwiej ulegało zniszczeniu. Jednak miękkość jest też zaletą- złotą obrączkę zawsze można powiększyć lub zmniejszyć, zależnie od potrzeby.
    Patyna jest niezwykle trwała. Niektórym przeszkadza jej kolor – jasno szary, który może być mylony ze srebrem. Dla innych kolor ten będzie zaletą, ponieważ pozwoli na noszenie srebrnych pierścionków. Jest trwała, długo zachowa połysk.
    Tytan jest najtrwalszy, mega twardy. Nie zmieni się przez dziesiątki lat. Jednocześnie to, co jest jego największą zaletę można poczytać za wadę. Przez swą twardość nie można obrączek ani powiększyć ani zmniejszyć, gdy przyjdzie taka konieczność. W większości przypadków można je bezkosztowo zamienić na większe bądź mniejsze modele, ale niektórym może przeszkadzać to, że nie będą to te same, poświęcone w kościele obrączki.
  2. Wybór profilu. Kolejna decyzja, jaką należy podjąć to wybór profilu obrączki. Jest ich wiele rodzajów:
    • wewnątrz płaska, na zewnątrz półokrągła,
    • wewnątrz płaska, na zewnątrz wklęsła,
    • wewnątrz wypukła, na zewnątrz klęsła,
    • wewnątrz płaska, na zewnątrz wypukła,
    • wewnątrz wypukła, na zewnątrz płaska,
    • płaska wewnątrz i na zewnątrz,
    • wypukła wewnątrz i na zewnątrz.

    Wybór między profilami to rzecz przede wszystkim gustu.

  3. Wybór szerokości. Szerokość z reguły mieści się między 2,5 a 7,5mm. Przy wyborze szerokości trzeba pamiętać, że gruba, ciężka obrączka na drobnym palcu będzie źle wyglądała. Z kolei na dużym męskim palcu cieniutka obrączka także będzie nieładnie wyglądała.
  4. Rozmiar obrączek to kwestia bardzo indywidualna. Obrączka musi idealnie leżeć na palcu, być niezauważalna, nie może obcierać, nie może cisnąć. Powietrze musi przepływać pod nią swobodnie. Rozmiary wahają się między 6 a 34. Kobiety najczęściej maja rozmiary między 10 a 16, mężczyźni między 20 a 27. Większość firm jubilerskich oferuje grawerowanie wewnątrz – wedle życzenia młodej pary. Obrączki mogą być gładkie lub satynowane (matowe). Niektórzy decydują się na obrączki z diamencikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *