Do połysku i na mat – jak czyścić biżuterię

Biżuteria z metali szlachetnych jest kosztowna. Żeby zachowała swoją wartość trzeba o nią odpowiednio zadbać.

Do prac domowych, zwłaszcza tych z użyciem detergentów, nie zakłada się w ogóle biżuterii – zwłaszcza na dłonie. Detergenty mogą reagować z niektórymi składnikami stopów (bardzo niszczą delikatną powierzchnię srebra), mogą niszczyć miejsca połączeń – luty, mogą wreszcie rysować powierzchnię. Podobnie należy ściągać biżuterię do kąpieli.

Biżuterię bez kamieni szlachetnych można czyścić w wodzie z niewielką domieszką denaturatu. Pozostawia się ją w takiej kąpieli przez kilka minut a następnie suszy i delikatnie poleruje (miękką szmatką). Można też nabyć specjalne szmatki do czyszczenia srebra i złota – są dostępne w sklepach jubilerskich. Uwaga – biżuterii ze srebra oksydowanego nie poddaje się kąpielom oczyszczającym (mogą zrobić się odbarwienia). Ostrożnie należy stosować domowe metody czyszczenia biżuterii przy użyciu kwasków cytrynowych i solnych. Cenniejsze sztuki lepiej oddać do czyszczenia fachowcowi.

Biżuterię należy odpowiednio przechowywać. Najlepsze są zamykane pudełka wyściełane miękką tkaniną albo zamykane woreczki. Dzięki temu nie ulega ona otarciom. Biżuterii obcowanie z powietrzem szkodzi, ponieważ powstają na niej tlenki. Pudełeczka chronią i przed tym, ograniczając dostęp powietrza. Uwaga – należy unikać pudełek wykonanych z innych metali, np. z miedzi, o ile nie są wyściełane. Srebrna biżuteria łatwo czernieje. Można temu zapobiec przechowując ją w folii aluminiowej.

Biżuterię, zwłaszcza delikatną, np. z dmuchanego złota, zawsze należy zdejmować do snu.

Warto także wiedzieć, że biżuterii nie należy pozostawiać długo na słońcu. Zwłaszcza niektóre kamienie szlachetne, takie jak topazy czy różowe kwarce mogą na słońcu zmatowieć. Biżuterii mogą szkodzić perfumy czy inne kosmetyki, których używamy. Szczególnie wrażliwe pod tym względem są perły, które po każdym użyciu należy przemyć wodą z odrobiną mydła i osuszyć.
Jeśli biżuteria jest zrobiona z różnych elementów (złoto, srebro, kamienie szlachetne) to czyścimy ją takimi środkami, które nie zaszkodzą najdelikatniejszemu z elementów (np. kamieni szlachetnych nie można czyścić alkoholem, czyli i denaturatem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *