Kamienie szlachetne fascynują ludzi od tysięcy lat. A przecież to w swej istocie są minerały i skały. Z tym, że rzadko spotykane. Są czyste i jednorodne. Odznaczają się połyskiem, często zabarwieniem, które jest efektowne. Są też twarde i trwałe. Stosuje się je w jubilerstwie, tworząc piękną biżuterię. Wartość kamieni szlachetny zależy od:
- rzadkości,
- wielkości,
- czystości.
Przykłady najbardziej popularnych kamieni szlachetnych:
- brylanty (czyli oszlifowane diamenty),
- rubiny,
- szmaragdy,
- szafiry,
- topazy,
- akwamaryny.
Do kamieni szlachetnych zalicza się też bursztyny i perły.
Kamieniom szlachetnym przypisuje się znaczenie magiczne, powszechnie dopasowuje je do znaków zodiaku (np. kamieniem Panny jest topaz a Wagi – turkus). Niektórzy wierzą też w lecznicze, uzdrawiające właściwości kamieni szlachetnych. Przy czym mogą one uleczyć i ciało i duszę. Na przykład ametyst może ustrzec przed migrenami i pozwala wyjść z alkoholizmu a tygrysie oko powinni nosić alergicy. Często używa się ich jako amuletów, wierząc na przykład, że ametysty sprzyjają wyciszeniu a bursztyny przynoszą powodzenie w biznesie. Wierzenia te są niezwykle silnie zakorzenione, stąd biorą się różne przesądy, jak choćby te, że perły wywołują łzy i panna młoda nie powinna ich mieć w swoim stroju. Inne przesądy dotyczą pierścionków zaręczynowych. Uważa się, że kamienie, które w nim są mają wpływ na związek. Na przykład szafir jest symbolem mądrości, wiedzy – uczyni związek prawdziwie partnerskim.
W biżuterii bardzo często mamy do czynienia z kamieniami syntetycznymi. Są to krystaliczne produkty powstałe w wyniku działalności człowieka. Mają takie same lub prawie takie same właściwości chemiczne i fizyczne jak prawdziwe kamienie szlachetne, na wzór których powstały. Laicy najczęściej nie są w stanie odróżnić ich od kamieni naturalnych.