Nie wszystko złoto, co się świeci i nie wszystko złoto ma złoty kolor. Złoto w połączeniu z różnymi metalami przybiera różne odcienie. Używanie kolorowego złota to bardzo wyraźny trend w dzisiejszym jubilerstwie. Kolor złota zależy od rodzaju i zawartości innych metali w stopie. I tak:
- złoto białe powstaje ze stopu złota z palladem i niklem,
- złoto czerwone i zielonkawe powstaje stopu złota z miedzią i srebrem,
- złoto zielone powstaje ze złota z domieszką kadmu lub srebra,
- złoto niebieskie powstaje ze stopu złota z żelazem,
- złoto ametystowe powstaje ze złota i aluminium.
Kolorowe złoto użytkuje się albo do wyrobu całych sztuk biżuterii albo jako element zdobniczy, podobnie, jak kamieni szlachetnych. Często to efekt właściwości danego rodzaju złota. Na przykład złoto ametystowe jest kruche, jak szkło. Złoto niebieskie jest pewną nowością w jubilerstwie, pomimo tego, że produkuje się je od lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. W zasadzie nie stosuje się go do wyrobu całych sztuk biżuterii. Dokłada się je do kompozycji z platyną, diamentami, żółtym lub białym złotem. Bardzo popularne jest natomiast złoto białe, które początkowo miało zastosowanie głównie w… stomatologii. Fachowo nosi ono nazwę złota palladowego. Jest bardzo podobne w obróbce do złota żółtego. Chętnie kupowane są obrączki i pierścionki z białego złota. Noszą je osoby, które wybierają raczej chłodne, srebrne ozdoby niż ciepłe, złote.
Kupując ozdoby z kolorowego złota warto wiedzieć, co wchodzi w skład danego stopu. Może to mieć znaczenie zwłaszcza dla osób uczulonych na niektóre metale (np. popularna jest alergia na nikiel).