Ozdoby z miedzi

Złoto, srebro i platyna są zdecydowanie najbardziej kojarzone z biżuterią, z jubilerstwem. Nic dziwnego, to szlachetne, trwałe metale. Jednak bardzo chętnie sięga się także po miedź, jako materiał do wykonywania ozdób.

Miedź w biżuterii obecna jest dwojako. Z jednej strony stanowi popularny dodatek do złota, w połączeniu z którym daje idealny materiał na biżuterię). Miedź występuje też w brązie, który tworzy po połączeniu z cyną czy w mosiądzu (w połączeniu z cynkiem). Ozdoby z miedzi mają piękne, ciepłe barwy. Dzięki plastyczności tego metalu mogą mieć niezwykle fantazyjne kształty. Nadaje się też do samodzielnego wykonywania ozdób.

Wadą miedzi jest to, że jest stosunkowo miękka, czyli łatwo ulega odkształceniom. Do tego łatwo śniedzieje. Jednak – równie łatwo się czyści, nie wymaga specjalnych preparatów.

Kiedyś noszono ją także dla zdrowia – ma właściwości bakteriobójcze. Starożytne rzymianki nosiły ją dla zachowania pięknej cery. Niektórzy do tej pory wierzą, że noszenie miedzianych bransoletek pomoże uniknąć niektórych chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *