Jak wiadomo im coś jest rzadsze tym bardziej cenne. Platyna występuje w przyrodzie rzadziej niż złoto czy srebro, dlatego też biżuteria z niej wykonana jest droższa od pozostałych metali. Wystarczy powiedzieć, że złota wydobywa się piętnaście razy więcej niż platyny. Jednak właściwości platyny odkryto stosunkowo późno, bo dopiero w dziewiętnastym wieku. Platyna jest trwalsza od złota i srebra a równie piękna. Ma szaro-biały kolor i – co szczególnie cenne – nie śniedzieje. Platyna to właściwie naturalna mieszanka różnych metali – platynowców. Należą do nich:
- Pallad,
- Rod,
- Iryd,
- Osm,
- Ruten.
To bardzo rzadkie metale, z których Rod należy do najdroższych, Iryd do najtwardszych a Osm jest najcięższy. Platyna w postaci czystej, czyli bez tych metali jest miękka. Tylko w mieszance staje się niezwykle twarda. Nie trzeba ich wiele – wystarczy 50 części na 1000. Platynowa biżuteria ma wybitą próbę 950 i oznaczenie Pt.
W jubilerstwie platynę chętnie stosuje się do oprawy diamentów.
Obok platyny coraz chętniej sięga się po tytan. Długo uważany był za zbyt trudny w obróbce, ale dzięki postępowi w technologii wykorzystuje się do wyrobu biżuterii coraz chętniej. Jest trwały, twardy i z wielkim trudem się niszczy. Co ważne – nie wywołuje alergii. Najszybciej rośnie liczba obrączek i pierścionków zaręczynowych z tytanu a także kopert zegarków. Dzięki swoim właściwością fizycznym bardzo długo zachowuje piękny wygląda, praktycznie nie pojawiają się na nim żadne rysy. Wadą tytanowych wyrobów jubilerskich jest to, że nie można ich zmniejszać czy powiększać.